Jak zdobyć fundusze na startup

Startupy to coraz powszechniejszy sposób na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Korzystanie ze sprawdzonych już modeli biznesowych znacznie ogranicza ryzyko niepowodzenia. Młode firmy mogą także korzystać z różnych form finansowania na starcie. Jedną z nich jest pożyczka hipoteczna.

Jak założyć startupa bez pieniędzy?

W biznesie najważniejszy jest pomysł. Najwięcej szans na rozwój mają pomysły wykorzystujące niszę rynkową. Nie ma znaczenia jakiego obszaru gospodarczego będzie to dotyczyć. Mała konkurencja sprawia, że biznes ma duże szanse na sukces.
Startupy to przedsiębiorstwa innowacyjne wykorzystujące nowoczesne technologie, najczęściej wykorzystujące różne modele biznesowe. Jak zwykle problemem jest zdobycie środków na rozpoczęcie działalności. Najczęściej źródłem ich finansowania są:

• środki własne właściciela,
• fundusze aniołów biznesu,
• fundusze venture capital,
• pożyczka hipoteczna.

Wybór formy finansowania oczywiście uzależniony jest od możliwości właściciela i kosztów pozyskania pieniędzy, bo wiadomo, że nikt ich za darmo nie daje.
Pożyczka hipoteczna dla firm
To stosunkowo nowy produkt oferowany przez sporą ilość banków. W ramach swojej polityki chcą w ten sposób wspierać rozwój młodego biznesu lokalnego i równocześnie pozyskać nowych klientów.

Pożyczka hipoteczna to możliwość pozyskania dużego kapitału na start. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego uzyskane pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel, bank tego nie sprawdza i nie wymaga informacji na ten temat. W zależności od wartości nieruchomości można otrzymać nawet 1 mln złotych. Najczęściej jest to 80% wartości nieruchomości, która zabezpiecza spłatę pożyczki.

Zaletą pożyczki hipotecznej jest bardzo niskie oprocentowanie, niektóre banki oferują już 4,9% w skali roku. W połączeniu z wieloletnim okresem spłaty (do 10 lat) miesięczna rata nie jest duża, co w przypadku nowych firm ma ogromne znaczenie. Początki działalności gospodarczej zawsze wiążą się z dużymi kosztami, których nie pokryje dochód.

Środki uzyskane z pożyczki hipotecznej dla firm zapewnią firmie czas niezbędny do zaistnienia na rynku i pozyskania klientów. Dają także możliwość dalszego inwestowania i rozwoju.